Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 05:42   Güncelleme : 02-06-2021 05:42

DÜNYA SÜT GÜNÜ

Kars Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim ALTINTAŞ; Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek, günlük beslenmenin olmazsa olmazı olduğunu ve süt tüketimini teşvik etmek amacıyla, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) tarafından 01 Haziran 2001 yılından itibaren bu etkinlik kutlanmaktadır

DÜNYA SÜT GÜNÜ

Kars Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim ALTINTAŞ; Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek, günlük beslenmenin olmazsa olmazı olduğunu ve süt tüketimini teşvik etmek amacıyla, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) tarafından 01 Haziran 2001 yılından itibaren bu etkinlik kutlanmaktadır.

Dünya Süt Günü; Sütün insan beslenmesindeki önemini, ekonomiye ve toplumsal hayata katkılarını hatırlamak ve hatırlatmak için güzel bir fırsat sunmaktadır. Mucizevi bir gıda olan süt, her yaştaki insanın sağlıklı beslenmesinde büyük önem taşımaktadır. Süt, insanın bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı gelişimi için en temel  ve en kolay ulaşılabilen gıda olmasının yanı sıra üretim süreciyle de düzenli ve sürekli bir ekonomik kaynak  yaratarak toplumsal refaha katkı sağlayan bir üründür.

Hızlı büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, gebe ve bebeklerini emziren kadınlar ve yaşlılar başta olmak üzere her yaş grubu için, süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarda tüketimi gerekmektedir. Süt, bileşiminde 85 dolayında farklı besin öğesi bulundurmaktadır. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynuyor. Bu bağlamda; yeterli ve dengeli beslenme için günde en az 2 su bardağı sağlıklı süt içilmesi tavsiye edilmektedir.

Bütün gıdalarda olduğu gibi gıda güvenliği kuralları süt tüketimi için de geçerlidir. “Çiftlikten sofraya güvenli gıda” yaklaşımının gereği için bütün önlemler alınmaktadır. 

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak “Dünya Süt Günü’nün” ülkemizde ve tüm dünyada, sağlıklı süte erişimin kolaylaşarak, daha fazla tüketilmesine vesile olmasını temenni ediyoruz. Bu gün vesilesi ile bir kez daha süt üreticisi ile tüketicisinin daha mutlu yaşam şartlarının gerçekleştirilmesini talep ediyor ve Dünya Süt Gününü kutluyoruz.

Kars Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim ALTINTAŞ; “Dünya Süt Günü’nün” ülkemizde ve tüm dünyada, sağlıklı süte erişimin kolaylaşarak, daha fazla tüketilmesine vesile olmasını temenni ediyorum.